U NÁS NAJDETE VELKÝ VÝBĚR PŘÍRODNÍCH A BIO CERTIFIKOVANÝCH PARFÉMŮ.

INCI

Co je INCI?

INCI je zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky Mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. INCI je mezinárodně zavedené názvosloví pro kosmetické složky, která slouží jako společný jazyk ve všech zemích.

Seznam INCI se objevil v nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1223/2009. Toto nařízení o kosmetických přípravcích, které vstoupilo v platnost 11. července 2013, má za cíl zajistit ochranu zdraví a informovat spotřebitele o kosmetických přípravcích. Dává členským státům odpovědnost za sledování kosmetických přípravků uváděných na trh a za zajištění toho, aby tvrzení uvedená na obalu nebyla zavádějící.

Seznam INCI je pro daný produkt povinný, s výjimkou vzorků, které jsou příliš malé na to, aby se na něj vešly. Najdete ho na primárním obalu (flakonu) nebo na sekundárním obalu (krabička, ve které flakon či dóza a kterou vyhodíte po zakoupení).

V jakém jazyce je INCI?

Jedná se o kombinaci:

Latinských názvů: Jsou to botanické názvy rostlin následované slovy voda / olej / máslo / extrakt. Latinské názvy označují přírodní složky, rostliny (např. Lavendula Officinalis Essential Oil = esenciální resp. éterický olej levandule).

Pozor, vazelína (petrollatum), navzdory svému latinskému názvu, je ropný olej / parafín, zcela nepoužitelný pro pokožku a z environmentálních důvodů by se jí mělo vyhýbat.

Anglických názvů: Složky jsou uvedeny v angličtině pro syntetické složky (např. karbomer) a složky přírodního původu (např. alergeny a složky minerálního původu (např. dioxyde de titane - oxid titaničitý).

Pořadí složek v seznamu INCI:

Tento seznam uvádí všechny složky obsažené v kosmetickém přípravku v sestupném pořadí podle množství, ale od množství 1% a méně pak už mohou být řazeny libovolně. Ve většině kosmetických přípravků je první složkou voda („aqua“ nebo „water“), která může tvořit většinu receptur, někdy až 95 %.

V BIO kosmetice najdete hydrolát nebo květinovou vodu (latinský název pro rostlinu + voda) nebo šťávu z aloe vera (Aloe barbadensis leaf juice).

Účinnost závisí na prvních složkách

Prvních 3 až 5 složek představuje přibližně 80 % složení: to je první tip pro určení, zda je váš produkt účinný a zda značka dodrží své sliby. Pokud je seznam INCI krátký, bude se jednat o první 3 složky a v případě delších seznamů INCI o 5. Je tedy zřejmé, že přítomnost latinských názvů na začátku seznamu je dobrým znamením.

Zde jsou některé aktivní složky obsažené v kosmetice:

Rostlinné oleje a rostlinné extrakty jsou uvedeny následovně:

Botanický název rostliny v latině, např. Helianthus Annuus pro slunečnici, část rostliny, ze které je olej/extrakt získáván, v angličtině a v závorkách: leaf pro listy, flower pro květy, peel pro citrusovou kůru, seed pro semena, kernel pro jádra atd.,

A nakonec poslední termín označující povahu aktivní složky: „oil“ pro rostlinný olej a „extract“ pro rostlinný extrakt.

Hydroláty a květinové vody získané parní destilací, stejně jako esenciální resp. éterické oleje, budou podléhat stejným pravidlům pro deklaraci, s výjimkou posledního termínu, kterým se stává „voda“.

V BIO kosmetice jsou všechny složky následované hvězdičkou * ty z ekologického resp. biologického zemědělství.

Co lze nalézt na seznamu produktů INCI?

Existuje několik skupin složek, z nichž nejběžnější jsou:

Silikony: složky, které poskytují krásné, hedvábné textury, ale které se nedoporučují používat kvůli jejich syntetickým a potenciálně endokrinně narušujícím vlastnostem. Nacházejí se pod názvy s koncovkami -one, -xane.

Minerální oleje (příklady INCI: paraffinum liquidum atd.): syntetické „mrtvé“ složky odvozené z petrochemických produktů, které pokožce nic nenabízejí. Nejsou biologicky odbouratelné a jejich dopad na životní prostředí je velmi významný.

Sulfáty: složky obsažené v čisticích prostředcích, které umožňují vašim produktům mýt a pěnit, skupina, které je třeba se vyhnout. Nacházejí se pod názvy XX sulfáty, z nichž nejznámější jsou sodium lauryl/laureth sulfate.

Konzervační látky: chrání jakýkoli kosmetický přípravek před kontaminací (bakterie, houby, plísně, kvasinky). V BIO kosmetice je povoleno pouze pět konzervačních látek, jako je kyselina salicylová a kyselina sorbová. Nacházejí se na konci seznamu INCI a zde je jejich název podle INCI:

  • kyselina benzoová (INCI : benzoïc acid)
  • kyselina sorbová (INCI : sorbic acid)
  • benzylalkohol (INCI : benzyl alcohol)
  • kyselina dehydrooctová  (INCI : dehydroacetic acid)
  • sorban draselný (INCI : potassium sorbate)

Vonné látky: Vonné látky, které se používají k dodání příjemné vůně produktu a k maskování určitých zapáchajících složek. Označují jako „parfum“. Může se jednat o jeden nebo směs esenciálních olejů, které mohou být aktivními složkami a jsou uváděny pod svým celým latinským názvem.

Alkoholy: Používají se především v parfémovaných produktech nebo pro své konzervační vlastnosti v deodorantech, tonizérech nebo krémech a označují se jako „Alcohol denat.“ (denaturovaný alkohol v parfémech) nebo „Alcohol“.