PRAKTICKÁ AROMATERAPIE - ZÁKLADNÍ INFORMACE - 2. díl
VŠEOBECNÉ ZÁSADY PRO BEZPEČNÉ POUŽÍVÁNÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ
Éterické oleje jsou velmi koncentrované, velice silné a musí se používat s rozmyslem. Éterické oleje nejsou rozpustné ve vodě, je nutné používat nosné médium nejlépe rostlinný olej. Jsou to těkavé a hořlavé látky, je tedy nutné uchovávat je na chladném místě. Éterické olej obsahující menthol a kafr se nesmí aplikovat dětem do 3 let. Zvláštní opatrnost je třeba věnovat při užívání olejů malým dětem a těhotným.
Při manipulaci si chraňte oči, při případném kontaktu oka s éterickým olejem nevyplachujte vodou, ale rostlinným olejem. Vnitřně užívejte éterické oleje pouze pod dohledem aromaterapeuta. Neředěný éterický olej neaplikujte na sliznice.
Po aplikaci citrusových olejů se 24 hodin nevystavujte slunci.
Éterické oleje dodržujte mimo dosah dětí.
Účinky, aplikace a zásady použití
Éterické oleje jsou získávány pomocí destilace nebo lisování z různých částí rostlin - květů, listů, kůry, dřeva, dužiny apod. Mají především výrazné antibakteriální účinky a schopnost působit na tělesné bolesti a na problémy duše. Přispívají tak k obnovení duševní a tělesné harmonie. Vhodně volenými esencemi docílíme bezprostřední úlevy při řadě problémů.
Zpracováním rostlin destilací vodní parou se získává zkapalněný koncentrovaný produkt, takže v každé lahvičce jsou obsaženy éterické oleje z několika set až tisíce kilogramů rostlin.
Při každém použití je nutné pečlivě ředit každý éterický olej v nosném rostlinném oleji (hroznovém, olivovém, slunečnicovém, mandlovém, jojobovém apod.), neutrálním hydrofilním oleji, dále v tuku nebo v alkoholu, případně ve vinném octu, v medu nebo tučném mléce.
Hlavní účinky éterických olejů
1. analgetické, antiseptické, čistící, harmonizující, posilující, povzbuzující, prohřívací, regenerační, tonizující
2. energizující a stimulující
3. zklidňující účinky na tenze, stresy, blokády a mnoho dalších.